Reálné zemědělstvía vše kolem něj

Přepuštěné máslo

Publikováno 02.06.2013 v 07:06 v kategorii Zemědělské výrobky potraviny, přečteno: 193x

Přepuštěné máslo

Ghí nebo přepuštěné máslo či nejpřesněji přečištěné máslo je produkt pocházející z Indie, který se vyrábí z kravského másla.

Přepuštěné máslo se připravuje pomalým převařováním másla, kdy se odstraňuje voda a ostatní příměsi až zbude čistý, průhledný tuk žluté barvy, který má vyšší bod přepalování (200-250°C) než původní máslo (150-180°C) a delší trvanlivost i mimo lednici. Správně připravené a dokonale přečištěné ghí, které je uchováváno v uzavřených nádobách na chladném a suchém místě, vydrží měsíce.

Přepuštěné máslo se používá na smažení nebo pečení, kde se cení nejen jeho výše uvedené vlastnosti, ale i jeho slabě nasládlá jemně oříšková chuť a vůně.


Základní postup přípravy

Zahřívejte máslo ve velkém hrnci na středním ohni, dokud se nezačne vařit. Když na povrch vyplave bílá pěna, snižte přívod tepla tak, aby se máslo slabě vařilo. Čas od času odstraňte sražené kousky a pěnu, které se hromadí na povrchu. Buďte opatrní, aby se ghí nepřipálilo. Když se ghí vaří při příliš vysoké teplotě nebo příliš dlouho, ztmavne a dostane nežádoucí zápach. Doba, kterou potřebujete na přípravu ghí, je závislá na připravovaném množství. Ghí by mělo být nazlátlé a průzračně čisté. Nakonec opatrně přelijte ghí přes plátno nebo ubrousek a nezakryté ho nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Pěnu sebranou z povrchu a sražené kousky, které zůstaly na dně hrnce, můžete použít do těst, při vaření zeleniny, polévek a obilovin.