Reálné zemědělstvía vše kolem něj

Prazdroj

Publikováno 21.04.2015 v 19:51 v kategorii Zemědělské výrobky potraviny, přečteno: 129x

Prazdroj

Tento článek pojednává o pivu Plzeňský Prazdroj (Pilsner Urquell). O pivovaru Plzeňský Prazdroj, a. s. pojednává článek Pivovar Prazdroj.
Pilsner Urquell
Pilsner urquell 2.jpg
Sklenice piva Pilsner Urquell z originální lahve.
PivovarPrazdroj Česko
Druh pivaSvětlý ležák
Od roku1842
Obsah alk.4,4 %

Prazdroj je tradiční české označení piva v současné době vyráběného pod obchodním názvem Pilsner Urquell vpivovaru Plzeňský Prazdroj, a. s. Jde nejen o typový, ale i historický vzor piv plzeňského typu. Vůbec poprvé na celém světě byl tento druh piva uvařen 5. 10. 1842 v plzeňském pivovaru sládkem Josefem Grollem.


Druhy piva značky Pilsner Urquell

  • Pilsner Urquell (4,4 % VOL.) - Je spodně kvašený světlý ležák.


Technologie

Prazdroj je světlý ležák vyráběný spodním kvašením. Pivovar Prazdroj v roce 1993 instaloval pro kvašení piva tzv. Cylindrokonické tanky. Toto zařízení bylo zavedeno po 5letých zkouškách a ověřování, kdy pokusné šarže dosahovaly objemů až 2000 hl piva. Tradiční technologické parametry kvašení i dokvašování (zrání) piva tím nebyly nijak dotčeny[zdroj?], jak lze snadno dokázat porovnáním údajů o době kvašení a zrání piva z uvařené první várky v roce 1842 a současných technologických parametrů. Pivo Pilsner Urquell bylo a je charakteristické nižším obsahem alkoholu, tj. „jen“ 4,4 % obj., což vyplývá z nižšího prokvašení piva. Extrakt původní mladiny se mění, zatímco v roce 1972 byl 12,08% hmotnosti[1], v roce 2006 již musel být méně než 12%, protože Pilsner Urquell ležák byl u Celní správy veden jako 11%[2], a v roce 2011 byl u vzorku v průzkumu MF DNES stanoven 11,69%[3].

Historie

Logo pivovaru na hospodské vývěsce.Plzeňský Prazdroj v originálních sklenicích.Historická brána plzeňského pivovaru."Pivní stan", s logem společnosti.

Původ receptury Prazdroje je svázán se vznikem plzeňského měšťanského pivovaru. Při první várce 5. října 1842 se sládkovi Josefu Grollovi povedlo vytvořit pivo vskutku unikátní barvy a chuti. Dlužno říci, že se mu to podařilo omylem, neboť byl původně přizván na vaření piva klasického bavorského typu. Místní měkká voda, kvalitní žatecký chmel a nová anglická metoda zpracování sladu však způsobily, že čerstvá várka po svém naražení 11. listopadu překvapila nebývalou kvalitou.

Nové pivo si rychle získalo věhlas a začalo se i vyvážet. S tím samozřejmě přišly i různé plagiáty, proti kterým plzeňský pivovar bojoval registrací různých ochranných známek, z nichž ta současná vznikla teprve na sklonku 19. století. Registrována byla v roce 1898, a to dvojjazyčně, česky jako „Plzeňský Prazdroj“ a německy jako „Pilsner Urquell“.

Po privatizaci se začalo důsledně užívat delší německé varianty Pilsner Urquell. Národ však tento název nepřijal, a tak se nejčastěji slyší označení Plzeň, i když v některých může evokovat asociaci na příbuzný Gambrinus.

Pilsner Urquell se vařil v roce 2007 již ve třech pivovarech - ruská Kaluga, polskéTychy a plzeňský pivovar. V roce 2011 bylo vaření piva v Polsku ukončeno.

Zajímavosti

Veškeré pivní tácky pivovaru Pilsner Urquell [4]

Reference

  1. Skočit nahoru↑ http://ekonomika.idnes.cz/sdruzeni-za-plzenskou-dvanactku-se-soudi-s-pivovarem-o-kvalitu-piva-1i1-/ekonomika.aspx?c=A110427_141129_plzen-zpravy_alt
  2. Skočit nahoru↑ http://www.ceskapiva.ic.cz/
  3. Skočit nahoru↑ http://ekonomika.idnes.cz/pivovary-vylepsuji-penu-nepovolenou-latkou-ukazal-test-pzc-/test.aspx?c=A100324_104644_test_vem
  4. Skočit nahoru↑ Katalog pivních tácků České republiky

Externí odkazy