Reálné zemědělstvía vše kolem něj

Pomazánkové máslo

Publikováno 02.06.2013 v 06:57 v kategorii Zemědělské výrobky potraviny, přečteno: 169x

Pomazánkové máslo


Různé druhy pomazánkového másla a namazaný krajíc chleba


Pomazánkové máslo je tradiční československý mlékárenský výrobek. Jedná se o pomazánku vyráběnou ze zakysané smetany obohacené sušeným mlékem nebo sušeným podmáslím a dále také například solemi, kulturami a škroby a to tak, že obsahuje z hlediska hmotnosti nejméně 31 % mléčného tuku a 42 % sušiny. V České republice jeho obsah právně upravuje vyhláška č. 77/2003. Nemělo by se skládat z rostlinných tuků, proto když deník MF Dnes v roce 2008 odhalil na trhu pomazánková másla s vysokým obsahem rostlinného tuku, udělila veterinární správa výrobci pokutu v řádu sta tisíc korun.

Kromě základní varianty pomazánkového másla se na trhu také objevují varianty z výroby ochucené (například česnekové, paprikové, šunkové, …).

Dějiny
Pomazánkové máslo vzniklo v roce 1977 v Liberecké mlékárně, stalo se oblíbeným a začaly jej vyrábět i další mlékárny.

V roce 2012 byly největšími výrobci Madeta a Choceňská mlékárna, přičemž celkově se vyrobilo ročně zhruba 8000 tun.


Spor s Evropskou komisí

Použití slova máslo neodpovídá evropskému nařízení č. 1234/2007, které jako máslo označuje výrobek s obsahem mléčného tuku 80 až 90 %, respektive 60 až 62 % pro třičtvrtětučné máslo a 39 až 41 % pro polotučné máslo. Zatímco na Slovensku se od názvu pomazánkové máslo upustilo a pomazánkové máslo je tam prodáváno například pod názvy smotanová natierka nebo roztierateľný tuk, Česká republika podala v roce 2004 žádost o výjimku s odůvodněním, že se jedná o tradiční výrobek. Evropská komise ovšem žádost o výjimku zamítla a v roce 2006 přišla ze Slovenska stížnost, že čeští výrobci unijní pravidlo porušují. Případ se nakonec dostal až k Soudnímu dvoru Evropské unie, ke kterému podala Evropská komise žalobu 25. ledna 2011 a který 18. října 2012 potvrdil, že Česká republika tolerováním pomazánkového másla pod jeho historickým názvem porušuje pravidla. Postižené mlékárny i ministerstvo zemědělství České republiky vyjádřily záměr dále hledat cesty, jak výrobek prodávat pod stávajícím, nebo alespoň hodně podobným jménem, a jak zachovat jeho standardizaci. Na počátku roku 2013 ministerstvo oznámilo, že v připravované novele vyhlášky se počítá s novým názvem tradiční pomazánkové.

Vedení Madety dávalo různými způsoby najevo nespokojenost s verdiktem soudního dvora. Například v říjnu 2012 nechalo na protest proti zákazu v závodě Světového poháru v cyklokrosu v Táboře startovat svého jezdce Petra Dlaska v černém dresu, což odporovalo pravidlům závodu určujícím vzhled dresů jednotlivých týmů. Původně byl upozorněn, že záležitost bude řešena pokutou, ale nakonec byl v druhém kole rozhodčími odvolán z trati a diskvalifikován.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK nesouhlasily začátkem listopadu 2012 s přejmenováním pomazánkového másla bezmála dvě třetiny Čechů.