Reálné zemědělstvía vše kolem něj

Palmový olej

Publikováno 29.11.2014 v 06:51 v kategorii Zemědělské výrobky potraviny, přečteno: 122x

Palmový olej

Kostky palmového oleje. Světlejší barva je dosažena vařením

Palmový olej je forma jedlého rostlinného oleje získaného z oplodí palem, nikoli zesemen. Ze semen se připravuje tzv. palmojádrový olej, který má jiné složení. Palmový olej z palmy olejné (Elaeis guineensis) patří k nejběžnějším rostlinným olejům.


Využití a vliv na zdraví

Produkce palmového oleje, 2006.

Palmový olej obsahuje velké množství vitamínu E, přírodních karotenů a nasycených mastných kyselin, které jsou obecně spojovány se vznikem aterosklerózy. Množství těchto kyselin je dokonce vyšší než ve vepřovém sádle. [1] Přispívá tak ke tvorběcholesterolu v krvi. Hlavní složkou je kyselina laurová a kyselina palmitová. Palmový olej snáší vysoké teploty, nepřepaluje se a zachovává si své nutriční hodnoty, takže se v kuchyni užívá především na smažení. Obsažené karoteny mu dávají zlatavou barvu, kterou předává i připravovaným pokrmům. Výhodou je fakt, že tento olej pomalu oxiduje (vyšší trvanlivost v potravinách). Používá se jak při přípravě pokrmů (fritování a pečení), tak jako důležitá složka při výrobě biopaliva. Tento olej může být obsažen ve směsných stolních olejích, margarínech, slaných i sladkých sušenkách, v čokoládě, nugetě, instantních polévkách, bramborových lupínkách a v mnohých dalších potravinách. Přidává se ale i do mýdel či kosmetiky.

Ekologický dopad

Do světa se vyváží hlavně z Malajsie a Indonésie (Borneo, Sumatra), kde se pěstuje na rozsáhlých plantážích, které vznikají vykácením (či vypálením) původního deštného pralesa. Dochází tak k nenávratným ztrátám biologické rozmanitosti a úbytku druhů. Většina druhů živočichů žijící v lese není schopna na plantážích přežít a je nucena migrovat nebo uhyne. Orangutanižijící v lese v korunách stromů, zde živoří, jsou nuceni si hledat potravu na zemi a živit se výhony olejných palem, načež jsou jako škodná zvěř zabiti (1 500-5 000 orangutanů ročně). Mnoho mláďat orangutanů, jejichž matky jsou zabity, zemře nebo skončí v rukách překupníků.[2][3]

Reference

  1. Skočit nahoru↑ Palmový olej: dobře utajený zabiják – dTest
  2. Skočit nahoru↑ Palmový olej nese miliardy, podle ekologů ale ničí Indonésii a Malajsii - iDnes.cz
  3. Skočit nahoru↑ Palmový olej - zelená devastace přírody - Osel.cz

Externí odkazy

);"">