Reálné zemědělstvía vše kolem něj

Lubomír Štrougal

Publikováno 16.05.2011 v 10:32 v kategorii Životopisy, přečteno: 1424x

Ministři
Lubomír Štrougal


JUDr. Lubomír Štrougal (* 19. října 1924 Mezimostí nad Nežárkou, dnes část Veselí nad Lužnicí) je bývalý komunistický politik, ministr zemědělství a vnitra a pozdější československý premiér v letech 1970–1988.


Původ


Lubomír Štrougal pocházel z levicově orientované rodiny. Jeho otec, který pracoval jako zaměstnanec cementárny, zakládal organizaci KSČ ve Veselí nad Lužnicí a během druhé světové války byl vězněn za odbojovou činnost a zahynul při bombardování berlínské věznice Plötzensee.

Kariéra do roku 1968

Po válce absolvoval Lubomír Štrougal Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde získal akademický titul JUDr.

Již od roku 1948 pracoval v krajském vedení KSČ v Českých Budějovicích, od roku 1957 jako vedoucí tajemník Krajského výboru KSČ pro Jihočeský kraj. V roce 1958 byl zvolen do Ústředního výboru KSČ.

V odbobí od 6. března 1959 do 23. června 1961 pracoval jako ministr zemědělství v československé vládě, důležitější ale byla doba od 23. června 1961 do 23. dubna 1965 na postu ministra vnitra. V komunistickém režimu se jednalo o klíčové ministerstvo, předpokládá se, že zde Lubomír Štrougal získal některé důležité kontakty v bezpečnostních složkách, které mu pomohly v jeho další kariéře.

Ve funkci ministra vnitra se mj.účastnil zatknutí svého předchůdce Rudolfa Baráka a inscenování „nálezu“ nacistických dokumentů v Černém jezeře.


Působení během okupace 1968

Po sovětské okupaci v roce 1968 řídil jako místopředseda vládu v době, kterou premiér Oldřich Černík trávil nedobrovolně na jednání se sovětským vedením v Moskvě. Štrougal odmítl pozici ve zrádcovské vládě, kterou se snažil sestavit Alois Indra - vláda pod jeho vedením se naopak profilovala (alespoň slovně) jako odpůrce okupace.

Po příchodu Gustáva Husáka do čela KSČ Štrougal obrátil, přijal post v Husákově novém prosovětském vedení a stal se jedním z hlavních představitelů politiky „normalizace“ v následujících 20 letech.
[editovat]
Období normalizace

Byl 20 let (1968–1988) členem nejužšího vedení KSČ a 18 let (28. ledna 1970 až 11. října 1988) předsedou federální československé vlády.

Vedle Gustáva Husáka se stal nejznámější tváří spojenou s normalizací ve všech jejích aspektech nesvobody, cenzury, každodenního nátlaku na oponenty a v osmdesátých letech také stále patrnější ekonomické stagnace.

Po nástupu Michaila Sergejeviče Gorbačova k moci v SSSR stál Lubomír Štrougal na straně reforem a přestavby, jeho křídlo ale vnitrostranický boj prohrálo. Ze sovětské perestrojky se stala v Československu fraška existující pouze v projevech komunistických funkcionářů a Štrougal byl nucen v roce 1988 opustit post předsedy vlády a následně i předsednictvo Ústředního výboru KSČ.

Konec politické kariéry

Po listopadových událostech roku 1989 kandidoval na pozici předsedy KSČ, ale neuspěl. Sám tvrdí, že jej jeho příznivci do funce navrhli, on však tuto kandidaturu odmítl s tím, že pokud bude zvolen, funkci odmítne. 10. prosince 1989 rezignoval na mandát poslance Federálního shromáždění a na členství v ÚV KSČ, čímž zmizel z veřejného života a začátkem roku 1990 byl vyloučen z KSČ.

Během 90. let byl neúspěšně obviněn z trestných činů v souvislosti se svým působením ve funkci předsedy vlády. V současnosti žije v ústraní v horské obci Jizerka.

Literatura

Lubomír Štrougal je autorem knihy "Paměti a úvahy". Vyšla v roce 2009 v nakladatelství Epocha.

Odkazy

Související články

První vláda Lubomíra Štrougala


První vláda Lubomíra Štrougala existovala v období 28. ledna 1970 do 9. prosince 1971, de facto se však jednalo o pokračování vlády, jmenované 29. září 1969, původně v čele s Oldřichem Černíkem.

Seznam členů vlády
Předseda vlády: Lubomír Štrougal
Místopředseda vlády:
Josef Korčák
Peter Colotka
Karol Laco
Matej Lúčan
Václav Hůla
František Hamouz
Jindřich Zahradník
Ján Gregor
Ministr zahraničních věcí: Ján Marko
Ministr národní obrany: Martin Dzúr
Ministr vnitra: Radko Kaska
Ministr financí: Rudolf Rohlíček
Ministr plánování: Miloslav Hruškovič, do 1. 1. 1971
Ministr práce a sociálních věcí: Michal Štanceľ
Ministr zahraničního obchodu: Andrej Barčák
Ministr - předseda Výboru pro ceny: Ignác Rendek
Ministr - předseda Výboru pro průmysl: Jindřich Zahradník
Ministr - předseda Výboru pro zemědělství a výživu: Bohuslav Večeřa
Ministr - předseda Výboru pro dopravu: Jaroslav Knížka, do 1. 1. 1971
Ministr - předseda Výboru pro pošty a telekomunikace: Karel Hoffmann, do 1. 1. 1971
Ministr - předseda Výboru pro technický a investiční rozvoj:
Oldřich Černík, do 23. 6. 1970
Ladislav Šupka, od 23. 6. 1970
Ministr bez portfeje:
Bohuslav Kučera
Jan Pauly, do 1. 1. 1971
Karol Martinka, od 28. 1. 1970 (od 1. 1. 1971 místopředseda Státní plánovací komise)
Předseda Státní plánovací komise: Václav Hůla
Předseda Federálního cenového úřadu: Ignác Rendek
Předseda Výboru lidové kontroly: Drahomír Kolder

Od 1. ledna 1971 byly zrušeny dosud existující výbory a byla následně zřízena federální ministerstva:
Ministr dopravy: Štefan Šutka
Ministr paliv a energetiky: Jaromír Matušek
Ministr hutnictví a strojírenství: Josef Šimon
Ministr pro technický a investiční rozvoj: Ladislav Šupka
Ministr zemědělství: Bohuslav Večeřa
Ministr spojů:
Karel Hoffmann, do 24. 5. 1971
Vlastimil Chalupa, od 24. 5. 1971









Druhá vláda Lubomíra Štrougala


Druhá vláda Lubomíra Štrougala existovala v období 9. prosince 1971 - 11. listopadu 1976.


Seznam členů vlády
předseda vlády: Lubomír Štrougal
místopředseda vlády:
Josef Korčák
Peter Colotka
Ján Gregor, do 14. 9. 1976
František Hamouz, do 14. 9. 1976
Karol Laco
Matej Lúčan
Rudolf Rohlíček, od 14. 12. 1973
Jindřich Zahradník
Vlastimil Ehrenberger, od 14. 12. 1973 do 2. 12. 1974
Václav Hůla (též předseda Státní plánovací komise)
Josef Šimon, od 2. 12. 1974
ministr zahraničních věcí: Bohuslav Chňoupek
ministr národní obrany: Martin Dzúr
ministr vnitra:
Radko Kaska, do 28. 2. 1973 (zemřel)
Jaromír Obzina, od 30. 3. 1973
ministr financí:
Rudolf Rohlíček, do 14. 12. 1973
Leopold Lér, od 14. 12. 1973
ministr zahraničního obchodu: Andrej Barčák
ministr spojů: Vlastimil Chalupa
ministr paliv a energetiky:
Jaromír Matušek, do 26. 9. 1974 (zemřel)
Vlastimil Ehrenberger, od 2. 12. 1974
ministr práce a sociálních věcí: Michal Štanceľ
ministr hutnictví a těžkého průmyslu:
Josef Šimon, do 2. 12. 1974
Zdeněk Půček, od 2. 12. 1974
ministr pro technický a investiční rozvoj: Ladislav Šupka
ministr dopravy:
Štefan Šutka, do 21. 11. 1975
Vladimír Blažek, od 21. 11. 1975
ministr zemědělství a výživy:
Bohuslav Večeřa, do 14. 9. 1976
Josef Nágr, od 14. 9. 1976
ministr všeobecného strojírenství: Pavol Bahyl, od 1. 1. 1974
ministr - místopředseda Státní plánovací komise:
Karol Martinka, do 11. 12. 1972
Pavol Bahyl, od 25. 1. do 14. 12. 1973
Vladimír Janza, od 14. 12. 1973
ministr - předseda Federálního cenového úřadu: Michal Sabolčík
ministr - předseda Výboru lidové kontroly:
Drahomír Kolder, do 20. 8. 1972 (zemřel)
Josef Machačka, od 30. 10. 1972 do 6. 2. 1976
František Ondřich, od 6. 2. 1976














Třetí vláda Lubomíra Štrougala


Třetí vláda Lubomíra Štrougala existovala v období 11. listopadu 1976 - 17. června 1981.

Seznam členů vlády
Předseda vlády: Lubomír Štrougal
Místopředseda vlády:
Josef Korčák
Peter Colotka
Karol Laco
Matej Lúčan
Rudolf Rohlíček
Josef Šimon
Jindřich Zahradník
Václav Hůla (pověřen řízením Státní plánovací komise)
Ministr zahraničních věcí: Bohuslav Chňoupek
Ministr národní obrany: Martin Dzúr
Ministr vnitra: Jaromír Obzina
Ministr financí: Leopold Lér
Ministr hutnictví a těžkého strojírenství:
Zdeněk Půček, do 13. 12. 1979
Ladislav Gerle, od 13. 12. 1979
Ministr paliv a energetiky: Vlastimil Ehrenberger
Ministr zahraničního obchodu: Andrej Barčák
Ministr spojů: Vlastimil Chalupa
Ministr práce a sociálních věcí: Michal Štanceľ
Ministr dopravy: Vladimír Blažek
Ministr pro technický a investiční rozvoj: Ladislav Šupka
Ministr všeobecného strojírenství: Pavol Bahyl
Ministr zemědělství a výživy: Josef Nágr
Ministr elektrotechnického průmyslu: Michal Kubát, od 13. 12. 1979
Ministr pověřený řízením Federálního cenového úřadu: Michal Sabolčík
Ministr - místopředseda Státní plánovací komise: Vladimír Janza
Ministr - předseda Výboru lidové kontroly: František Ondřich










Čtvrtá vláda Lubomíra Štrougala


Čtvrtá vláda Lubomíra Štrougala existovala v období 17. června 1981 - 16. června 1986.

Seznam členů vlády
Předseda vlády: Lubomír Štrougal
Místopředseda vlády:
Josef Korčák
Peter Colotka
Václav Hůla, do 1. 4. 1983 (zemřel)
Ladoslav Gerle
Karol Laco
Matej Lúčan
Rudolf Rohlíček
Svatopluk Potáč
Jaromír Obzina, od 20. 6. 1983
Ministr zahraničních věcí: Bohuslav Chňoupek
Ministr národní obrany:
Martin Dzúr, do 11. 1. 1985 (zemřel 15. 11. 1985)
Milán Václavík, od 11. 1. 1985
Ministr vnitra:
Jaromír Obzina, do 20. 6. 1983
Vratislav Vajnar, od 20. 6. 1983
Ministr dopravy: Vladimír Blažek
Ministr elektrotechnického průmyslu: Michal Kubát
Ministr financí:
Leopold Lér, do 4. 10. 1985
Jaromír Žák, od 29. 11. 1985
Ministr hutnictví a těžkého strojírenství: Eduard Saul
Ministr paliv a energetiky: Vlastimil Ehrenberger
Ministr práce a sociálních věcí:
Michal Štanceľ, do 20. 6. 1983
Miloslav Boďa, od 20. 6. 1983
Ministr spojů: Vlastimil Chalupa
Ministr pro technický a investiční rozvoj (zrušen k 31. 10. 1983):
Ladislav Šupka
Jaromír Obzina, od 20. 6. 1983 pověřen řízením
Ministr všeobecného strojírenství: Pavol Bahyl
Ministr zahraničního obchodu: Bohumil Urban
Ministr zemědělství a výživy:
Josef Nágr, do 20. 6. 1983
Miroslav Toman, od 20. 6. 1983
Ministr - předseda Výboru lidové kontroly ČSSR: František Ondřich
Ministr - předseda Federálního cenového úřadu: Michal Sabolčík









Pátá vláda Lubomíra Štrougala


Pátá vláda Lubomíra Štrougala existovala v období 16. června 1986 - 20. dubna 1988.

Seznam členů vlády
Předseda vlády: Lubomír Štrougal
Místopředseda vlády:
Rudolf Rohlíček
Peter Colotka
Ladislav Gerle
Pavel Hrivnák
Josef Korčák do 20. 3. 1987
Ladislav Adamec od 20. 3. 1987
Karol Laco
Matej Lúčan
Jaromír Obzina
Svatopluk Potáč
Miroslav Toman
Ministr zahraničních věcí: Bohuslav Chňoupek
Ministr národní obrany: Milán Václavík
Ministr vnitra: Vratislav Vajnar
Ministr dopravy: Vladimír Blažek
Ministr elektrotechnického průmyslu: Milan Kubát
Ministr financí: Jaromír Žák
Ministr hutnictví a těžkého strojírenství: Eduard Saul
Ministr paliv a energetiky: Vlastimil Ehrenberger
Ministr práce a sociálních věcí: Miroslav Boďa
Ministr spojů: Jiří Jíra
Ministr všeobecného strojírenství: Ladislav Luhový
Ministr zahraničního obchodu:
Bohumil Urban, do 21. 12. 1987
Jan Štěrba, od 28. 12. 1987
Ministr zemědělství a výživy: Miroslav Toman
Předseda Výboru lidové kontroly ČSSR: František Ondřich
Předseda Federálního cenového úřadu: Michal Sabolčík
Místopředseda Státní plánovací komise: Vladimír Janza
Předseda Státní komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj: Jaromír Obzina
Předseda Státní plánovací komise: Svatopluk Potáč








Šestá vláda Lubomíra Štrougala


Šestá vláda Lubomíra Štrougala existovala v období 21. dubna 1988 - 11. října 1988.

Seznam členů vlády
Předseda vlády: Lubomír Štrougal
První místopředseda vlády: Rudolf Rohlíček
Místopředseda vlády:
Ladislav Adamec
Peter Colotka
Matej Lúčan
Jaromír Obzina
Svatopluk Potáč
Ministr zahraničních věcí: Bohuslav Chňoupek
Ministr národní obrany: Milán Václavík
Ministr vnitra: Vratislav Vajnar
Ministr dopravy a spojů: Vladimír Blažek
Ministr financí: Jaromír Žák
Ministr hutnictví, strojírenství a elektrotechniky: Ladislav Gerle
Ministr paliv a energetiky: Vlastimil Ehrenberger
Ministr práce a sociálních věcí: Miloslav Boďa
Ministr zahraničního obchodu: Jan Štěrba
Ministr zemědělství a výživy: Miroslav Toman
Ministr pověřený řízením Federálního cenového úřadu: Pavel Hrivnák
Předseda Výboru lidové kontroly ČSSR: František Ondřich
Předseda Státní komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj: Jaromír Obzina
Předseda Státní plánovací komise: Svatopluk Potáč
Ministr bez portfeje: Marián Čalfa











k článku pište náměty a podobně. 
A přidejte nějaké další informace k článku