Reálné zemědělstvía vše kolem něj

La Coupole

Publikováno 21.04.2015 v 20:53 v kategorii Všemožné články, přečteno: 69x

La Coupole

La Coupole za tmy

La Coupole (česky Kupole) je slavná pivnice v Paříži ve čtvrti Montparnasse ve 14. obvodu. Nachází se na Boulevardu du Montparnasse. V meziválečném období se tento podnik stal oblíbeným místem setkávání mnoha umělců. Sál v přízemí je od roku 1988 chráněn jako historická památka.


Historie

Podnik otevřeli 20. prosince 1927 Ernest Fraux a René Lafon pod názvem, který by zastínil literární kavárnu Le Dôme. La Coupole vyzdobená ve stylu art deco si rychle získala oblibu.

Mezi prvními umělci a intelektuáli, kteří se zde začali scházet, byli Jean Cocteau, Josephine Bakerová, Man Ray, Georges Braque a Brassaï. Louis Aragon a Elsa Trioletová se zde setkali v roce 1928. Ve 30. letech se zde setkávali Pablo Picasso, Simone de Beauvoirová a Jean-Paul Sartre, Sonia Delaunay, André Malraux,Jacques Prévert, Marc Chagall, Édith Piaf a mnoho dalších. Ve 40. a 50. letech to byli např. Ernest Hemingway, Marlene Dietrichová či Ava Gardnerová.

Současnost

Dnes je podnik díky své slavné historii turisty vyhledávaným místem.

Pivnici v roce 1987 převzala skupina Flo. Nový majitel podnik restauroval a obnovil její gastronomickou pověst. V roce 1995 koupil skupinu Flo belgický finančník Albert Frère.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku La Coupole (brasserie) na francouzské Wikipedii.

Literatura

Externí odkazy