Reálné zemědělstvía vše kolem něj

Koncentrát piva

Publikováno 21.04.2015 v 21:15 v kategorii Zemědělské výrobky potraviny, přečteno: 190x

Koncentrát piva

Koncentrát piva je pivo s odstraněným podílem vody. Pokusná výroba začala před rokem 1970 v USA a NSR, odkud bylo exportováno do dalších zemí. Přes některé výhody se na trhu tento výrobek (nyní nazývaný mladinový koncentrát) u příznivců piva masivně neprosadil, přesto je stále vyráběn a prodáván.


Výroba

Pivní koncentráty byly vyvíjeny uchovat zásobu piva v obdobích menšího zájmu, snižují riziko jeho zkažení a umožní ho uschovávat na menším prostoru velmi dlouhou dobu. Výhod i nevýhod je celá řada.

Dříve

Výrobě koncentrátů se před rokem 1970 věnoval chemický koncern Phillips Petroleum Co.

Hotové pivo se zbavovalo vody zamrazením nebo vakuovou destilací. Přitom dochází ke určité ztrátě extraktu i alkoholu. Koncentrát se před použitím (spotřebou) zpětně naředil v poměru 1:5. [1]

Nyní

V České republice vyvinul patenty týkající se výroby a složení mladinových koncentrátů Výzkumný ústav pivovarský a sladařský. Výzkum v Česku probíhal po roce 1985. Koncentráty jsou dodávány na trh v prášku, či v pastě. Často jsou využívané v domácích minipivovarech.

Odkazy

Reference

  1. Skočit nahoru↑ HLAVÁČEK, František; LHOTSKÝ, Alois. Pivovarství. Praha : SNTL, 1972. Kapitola Koncentráty piva, s. 510.

Externí odkazy