Reálné zemědělstvía vše kolem něj

Kofola

Publikováno 15.12.2014 v 17:37 v kategorii Zemědělské výrobky potraviny, přečteno: 209x

Kofola

 Kofola

Kofola je sycený nealkoholický nápoj kolového typu, který vznikl v roce 1959 vČeskoslovensku jako alternativa k tehdy nedostupným konkurenčním nápojůmCoca-Cola nebo Pepsi.


Historie

Kofola byla vyvinuta na půdě Výzkumného ústavu léčivých rostlin v Praze v roce 1959. Doc. RNDr. PhMr. Zdeněk Blažek, CSc. byl pověřen vyvinout nápoj kolového typu jako domácí alternativu ke kapitalistickým kolovým nápojům. Základ tohoto nápoje měl být postaven na tuzemských surovinách a složený z přírodních látek. Namíchal originální vícesložkový sirup, který se později stal základem pro nový nápoj. Sladkokyselý sirup Kofo se stal hlavní přísadou nealkoholického nápojeKofola, představeného v roce 1960. Sirup Kofo se vyráběl ve farmaceutické firmě Galena.

Během 70. let se Kofola v komunistickém Československu stala velmi oblíbenou, protože nahradila nedostupné západníkolové nápoje, jako je Coca-Cola nebo Pepsi. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 musela Kofola soupeřit se zahraničními značkami, které vstoupily na nově vzniklý atraktivní trh. Poté nastalo období úpadku a soudních sporů o ochrannou známku. Mnoho firem produkovalo své vlastní „kofoly“, ačkoli neměly s původní nic společného a jen použily zavedenou značku. Nakonec se stala jediným výrobcem a distributorem Kofoly v České a Slovenské republice firma Santa nápoje, sídlící v Krnově, vlastněná řeckou rodinou Samarasových.[1]

Vchod do krnovské továrny Kofola

V roce 2002 postavila společnost novou továrnu v Rajecké Lesné na Slovensku, kde stáčí pramenitou vodu Rajec. V roce 2003 se firma přejmenovala na Kofola, a. s.. Kromě Kofoly též vyrábí další nealkoholické nápoje (Top Topic, Jupí, Jupík, Chito, Rajec, v licenci RC Colu, Capri Sonne), které vyváží do Polska a Maďarska – v těchto státech je úspěšný především Jupí a Jupík. Společnost vlastní také závod v polském Kutně, kde se vyrábí především džusy Jupí a je to jedna z největších českých investicí v Polsku[zdroj?] Od roku 1998 se Kofola dodává i v 0,5 a 2litrovýchPET lahvích (navíc k 0,33litrovým skleněným lahvím). Čtvrtlitrové plechovky byly zavedeny v roce 2003, litrové PET lahve v prosinci 2004. Čepování Kofoly z 50litrových sudů je v mnohých barech a restauracích také velmi populární.

V roce 2002 spustil výrobce mediální kampaň, zaměřenou na mladé a moderní publikum, která je založená na sloganu „Když ji miluješ, není co řešit. / Keď ju miluješ, nie je čo riešiť. / When you love her nothing else matters.“ Do roku 2000 zobrazovalo logo Kofoly kávové zrno. Nyní připomíná lístek lékořice.

V březnu 2007 ohlásila Kofola sloučení s polským výrobcem sycených nápojů Hoop. Skupinu vlastní řecká rodina Kostase Samarase.

Firma je jedním z nejvýznamnějších výrobců nápojů ve střední Evropě. Působí nejen na českém a slovenském, ale i na maďarském a polském trhu. V roce 2007 dosáhly tržby hodnoty 4,4 miliardy korun.

V roce 2009 se změnilo jméno společnosti Kofola – Hoop S.A. na Kofola S.A. Rozšíření výrobních a skladovacích prostor v Rajecké Lesné na Slovensku.

V dubnu roku 2009 Kofola S.A. odkoupila společnost PINELLI a od té doby vyrábí energetický nápoj Semtex.

Prodej

Podle webových stránek výrobce se produkce zvyšovala především v druhé polovině 60. a na počátku 70. let, kdy byla Kofola protipólem „kapitalistické“ Coca-Coly. Roční produkce v letech 1970 – 1972 byla 179 400 tisíc litrů. Po roce 1989 zaznamenala Kofola ústup ze scény poté, co hladový trh zaplavila Coca-Cola a Pepsi. V roce 1996 byla produkce na historickém minimu 26 miliónů litrů.[2] Po roce 2000 začala produkce stoupat. V roce 2007 byl finanční obrat firmy Kofola 4,5 miliardy Kč.[zdroj?]

Slovensko

Na Slovensku je Kofola největším konkurentem Coca-Coly a Pepsi. V roce 2003 se na slovenském trhu prodalo 14,28 milionu litrů Kofoly, v roce 2004 dosáhl prodej hodnoty 19,44 milionu litrů. Podle průzkumu z roku 2004 si 17 % slovenských konzumentů kolových nealkoholických nápojů kupuje nejčastěji Kofolu v porovnání se 14 %, která upřednostňují Coca-Colu.Tržní podíl Kofoly se za poslední tři roky zdvojnásobil (4,6 % v roce 2002, 9,4 % v roce 2004). Kofola obsadila třetí místo na slovenském trhu, za Coca-Colou (11,5 % v roku 2004) a Walmarkem (9,6 %), čímž předběhla Pepsi (5,5 %). [zdroj?]

Polsko

Kofola SA je dceřiná společnost založená v Polsku, zabývající se odvětvím nealkoholických nápojů. Tato společnost je výrobcem a distributorem sycených a nesycených nápojů, minerálních vod, džusů, ovocných nápojů, dětských nápojů a energetických nápojů.

Produktové portfolio společnosti se skládá z několika značek, včetně kolových nápojů pod značkou Hoop Cola, minerálních vod Artic Classic a Woda Grodziska, sirupy Paola, Jarmark Polski, Jupi, Jupík a mezi ostatními také ledové čaje jako Pickwick Ice Tea a Happy Frutti.

V roce 2013 Kofola Group, i navzdory vysokým cenám komodit a slabší poptávce zvýšila roční obrat z 1 013 mil. PLN na 1 016 milionů PLN. Společnosti se také podařilo zvýšit provozní zisk (EBIT) o 1,6 %, kromě toho zvýšila svůj podíl na trhu v různých segmentech a tím snížila úroveň zadlužení. Kofola SA také oznamuje, že v roce 2014 zaměří svou činnost kromě výběrových restaurací i na rostoucí trh se zdravými nápoji.

Kofole SA Group byl udělen titul „Perla polského hospodářství“ v kategorii Velké perly 11. ročníku organizovaného redakcí ekonomického magazínu Polish Market ve spolupráci s ústavem PAN (ekonomické akademie).

Přísady

Kofola Citrus & Kofola bez cukru

Kofola vznikla v rámci státní úlohy na využití přebytečného kofeinu při pražení kávy.[3] Sirup, ze kterého se vyrábí, obsahuje cukr, karamel, směs kardamónu, skořice, koriandru, extrakt sladkého dřívka a aromatickou přísadu z pomerančovníku. Základem Kofoly je ovocný sirup z jablek a rybízu doplněný o sirup z višní a malin. Ovocný extrakt se namíchává vždy na jednu celou sezónu, proto může mít Kofola každoročně jemné odchylky v chuti podle charakteru sezónního počasí a dozrávání ovoce. Sirup dále obsahuje kofein, konzervant a jiné pomocné látky. Sirup je složený ze 14 látek přírodního charakteru, které dávají tomuto nápoji nezaměnitelnou chuť a charakteristické aroma.

Sirup Kofo, hlavní přísada Kofoly, se skládá ze 14 přírodních přísad (jako jsou výtažky z jablek, třešní a rybízu, nebo rostlinného aroma), cukru a karamelu. V porovnání s Pepsi Colou nebo Coca-Colou obsahuje o 30 % méně cukru, o trochu vice kofeinu (15 mg/100ml, Coca-Cola 9,6 mg/100ml) a na rozdíl od některých jiných kolových nápojů (včetně obou zmíněných) neobsahuje kyselinu fosforečnou.[4][5]

Složení Kofoly

Voda, sirup KOFO (ovocný sirup, cukr, voda, karamel – pálený cukr, barvivo E 150d – amoniakový karamel, kyselina citrónová, chlorid sodný, esence KOFO – aromatická látka přírodně identická, bylinný extrakt – přírodní aromatická látka, lékořicový extrakt – přírodní aromatická látka, lékořicový extrakt, konzervant E 211 – benzoan sodný, kofein (max. 15mg/100ml), oxid uhličitý (min. 3g/l).

Polotovar – Kofo sirup

Cukr rafinovaný, jablečná a rybízová šťáva, extrakt z lékořice a maliníku, světlý a tmavý karamel, silice z anýzu, kardamonu, pomeranče a skořice.[6]

Kofola s příchutěmi

 • V roce 2004 byla představena nová Kofola Citrus, s citrónovou příchutí.
 • V roce 2007 byla vydána vánoční limitovaná edice, Kofola Skořicová, se skořicovou příchutí.
 • Od roku 2008 je v prodeji Kofola Bez cukru, která neobsahuje žádný cukr a je tak alternativou ke Kofole Original.
 • V listopadu 2008 byla vydána další vánoční limitovaná edice, Kofola Barborková, s výraznou chutí třešní.
 • V listopadu 2009 byla vydána jako každý rok před Vánoci speciální limitovaná edice Kofola Hvězdičková s příchutígranátového jablka a vanilky.
 • V roce 2011 byla vydána přichuť Kofola Višňová, s višňovou příchutí.
 • V roce 2011 byla vydána příchuť Kofola Extra Bylinková, s příchutí máty, hořce a pampelišky.
 • V roce 2012 byla vydána nová příchuť Kofola Festivalová, s příchutí guave.
 • V roce 2012 byla vydána nová příchuť Kofola s Guaranou s příchutí guarany v ergonomicky tvarované 1l lahvi. Oproti původní Kofole obsahuje o polovinu více kofeinu.[7]
 • V roce 2012 byla vydána vánoční limitovaná edice, Kofola Vanilková, s příchutí vanilky.
 • V roce 2013 byla pro velký zájem opět vydána Kofola Vanilková, tentokrát trvale.
 • V roce 2014 byla vydána (limitovaně?) opět Kofola Skořicová, se skořicovou příchutí.
 • V roce 2014 byla vydána (limitovaně?) Kofola Marcipánová, s mandlovou příchutí.

Míchané nápoje s Kofolou

Kofola se používá i do alkoholických míchaných nápojů. Typickým míchaným nápojem je například Kofola s tuzemským rumem,[8]. Další možností je varianta nazývaná „houba“ či „bambus“ – vína s kolou, v tomto případě s Kofolou.

Odkazy

Reference

 1. Skočit nahoru↑ http://www.jakbytuspesny.cz/podnikani/jannis-samaras Jannis Samaras, profil
 2. Skočit nahoru↑ Bublinky Kofoly znovu stoupají vzhůru, iDnes, 11. října 2002
 3. Skočit nahoru↑ KOL.:. Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky. Praha : NZB, 2014. 340 s. ISBN 978-80-904272-7-3. S. 233.
 4. Skočit nahoru↑ Caffeine Content of Food & Drugs [online]. Center For Science In The Public Interest (CSPI), December 2012. Dostupné online. (anglicky)
 5. Skočit nahoru↑ Caffeine Content of UK and Europe Drinks [online]. CaffeineInformer, [cit. 2013-10-30]. Dostupné online. (anglicky)
 6. Skočit nahoru↑ PRYMUSOVÁ, Zdeňka; KRAJÍČEK, Alois; RUCKI, Jan. Léčivé rostliny doma a v lékárně. Ostrava : Lingua, 1991. 95 s. ISBN 80-900294-0-X. Kapitola Nápojové přísady z léčivých rostlin, s. 78. (čeština)
 7. Skočit nahoru↑ http://energy-drinks.cz/text-prichazi-kofola-energy-drink-aneb-kofola-s-guaranou/
 8. Skočit nahoru↑ Iva Balíková:Zneužívání alkoholu u nezletilých na Pardubicku Graf Oblíbené míchané nápoje nezletilých na Pardubicku, strana 43, bakalářská práce

Související články

Externí odkazy

);"">);"">);"">