Reálné zemědělstvía vše kolem něj

Josef Groll

Publikováno 21.04.2015 v 19:23 v kategorii Životopisy, přečteno: 96x

Josef Groll

Josef Groll, Vilshofen an der Donau

Josef Groll (21. srpna 1813, Vilshofen an der Donau, Bavorsko22. října 1887 tamtéž) byl bavorský sládek, tvůrce piva plzeňského typu.


Životopis

Josef Groll pocházel z Vilshofenu, německého města na Dunaji. Pivovarnictví se učil u svého otce Josefa Grolla v rodinnémpivovaru ve Wolferstetteru, též v Mnichově u tehdy proslulého Georga Sedlmayera a ve Vídni u uznávaného Antona Drehera. Oba učitelé to údajně neměli s Grollem jednoduché: vnímavý a šikovný učeň byl zároveň hrubý, umíněný, tvrdohlavý a bez sebekontroly.

Nejspíš Martin Stelzer, stavitel měšťanského pivovaru, doporučil plzeňským měšťanům německého pivovarníckého mistra Josefa Grolla[1] jako odborníka na pivo bavorského typu, které se mělo v nově stavěném pivovaru vařit. Při prvním jednání se plzeňští s Grollem nedohodli – Groll měl velké finanční nároky. Ale blížící se termín dokončení přiměl měšťany Grollovi vyhovět.

Groll v novém pivovaru uvařil premierovou várku 5. října 1842. Říká se, že záměrně udělal chybu v technologickém postupu, aniž by dopředu znal výsledek – vařil podkvasené bavorské pivo, ale z odlišných českých surovin (žateckého chmele, měkké plzeňské vody a světlejšího sladu připravovaného anglickou technologií). První várka byla naražena 11. listopadu a ač nedopadla úplně dle očekávání, sklidila v hostincích „U bílé růže“ a „U zlatého orla“ na plzeňském náměstí veliký úspěch. Plzeňský kronikář poznamenal: „Jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí, při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek.“

Bavorský sládek pracoval v Měšťanském pivovaru do konce dubna 1845 a po pouhých třech letech se vrátil zpět do Bavor. V roce 1856 se oženil. Zemřel v 74 letech u stolu v hostinci Zum Wolferstetter Keller. Ve Vilshofenu se místní pivo, vařené na způsob plzeňského piva, prodává ve své lahvové podobě jako Josef Groll Pils.

Odkazy

Reference

  1. Skočit nahoru↑ VERHOEF, Berry. Encyklopedie piva. Praha : Rebo Productions, 1998. ISBN 80-7254-012-3. Kapitola Plzeňský Prazdroj, s. 233.

Externí odkazy