Reálné zemědělstvía vše kolem něj

Jaroslav Palas

Publikováno 24.05.2011 v 16:25 v kategorii Životopisy, přečteno: 322x

ministři
Jaroslav PalasJaroslav Palas (* 2. října 1952, Bruntál) je bývalý komunistický a dnes sociálně-demokratický politik, od roku 2010 senátor za ČSSD. V letech 2002 až 2005 byl ministrem zemědělství, od listopadu 2008 je hejtmanem Moravskoslezského kraje. Je členem dozorčí rady Českých drah.

Život

Pochází z učitelské rodiny. Jeho otec byl komunistickým poslancem. Absolvoval s problémy Střední zemědělsko-technickou školu a poté odešel do Bulharska, kde už působil jeho bratr, a vystudoval zde Vysokou školu vinařskou v Plovdivu. [3] Během studií se aktivně věnoval atletice. V roce 1981 vstoupil do KSČ, vystudoval také Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). Pracoval v zemědělství jako agronom a posléze jako náměstek státního statku v Městě Albrechticích. V roce 1992 se stal za KSČM poslancem parlamentu. V roce 1994 byl vyloučen z KSČM za účast při formování Levého bloku. V roce 1995 vstoupil do ČSSD, o rok později se za tuto stranu stal poslancem a mimo jiné vedl zemědělský výbor sněmovny. V letech 2002–2005 byl ministrem zemědělství ve vládách Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse. V roce 2006 byl předsednictvem sociální demokracie vyřazen z moravskoslezské kandidátky ČSSD do parlamentních voleb pro účast při nevýhodném prodeji státního podílu v potravinářské firmě Setuza v době jeho působení na ministerstvu zemědělství. V listopadu 2007 byl moravskoslezskou ČSSD zvolen lídrem kandidátky pro krajské volby v roce 2008. Poté, co v říjnu 2008 drtivě vyhrála ČSSD krajské volby, se 13. listopadu stal krajským hejtmanem. Uzavřením koaliční dohody mezi ČSSD a KSČM se poprvé od listopadu 1989 dostali na krajské úrovni k moci komunisté.

Ve volbách 2010 byl zvolen do senátu za obvod č. 64 - Bruntál.

Jaroslav Palas je vášnivý myslivec a sportovec. Od roku 2005 je předsedou Českomoravské myslivecké jednoty. Je ženatý, má syna. Jeho žena Jiřina je živnostnice - zubařka.

Kontroverze

Ministerstvo zemědělství

Během působení na ministerstvu zemědělství byl Jaroslav Palas kritizován za špatnou personální politiku. Jako asistent pro Palase pracoval bývalý agent StB a člen vedení SSM Vojtěch Slówik, který podle kritiků výrazně ovlivňoval Palasovo rozhodování. Ministerstvo bylo také obviněno z klientelismu a korupce v souvislosti se zadáním zakázky při vzniku Platební agentury, která byla přidělena firmě SAP bez výběrového řízení nebo s kauzou Setuza.

Kauza Setuza

Palas ve funkci ministra zemědělství posvětil prodej firmy Setuza lidem, kteří byli dle týdeníku Respekt napojeni na prominenty organizovaného zločinu Františka Mrázka a Tomáše Pitra. Palas sám potvrdil, že schválil opci na prodej státního podílu akcií firmy Setuza společnosti Český olej. Firma Tomáše Pitra ovládla Setuzu poté, co na něj PGRLF musel převést 38 % akcií firmy za 100 milionů korun. Setuza se tak dostala pod absolutní kontrolu firmy Český olej. Následně bylo podáno trestní oznámení proti managementu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který měl majetek Setuzy obhospodařovat, a na policii se obrátil i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Trestní oznámení bylo založeno na tom, že šlo o cenu pro stát nevýhodnou. Palasův postup v této kauze byl také příčinou jeho vyřazení z šestého místa kandidátky ČSSD v moravskoslezském kraji ve volbách do sněmovny v roce 2006 poté, co na výzvu ČSSD odmítl sám odstoupit.

Utajení zaměstnavatelé

Palas po svém nástupu do funkce hejtmana v listopadu 2008 odmítl sdělit v rozhovoru pro internetový portál Aktuálně.cz, pro které firmy v posledních letech pracoval a není tak vyloučeno, že bude ve své funkci vůči některým z nich v konfliktu zájmů.

Nesrovnalosti v majetku

Podle zjištění časopisu Týden Palas v roce 2010 financuje stavbu luxusního ubytovacího zařízení v Jeseníkách asi tři kilometry od Karlovy Studánky. Za pozemek o rozloze okolo půl hektaru zaplatil cenu přibližně 1,4 milionů Kč, cena samotné stavby je však mnohonásobně vyšší, odhadem 30 až 40 miliónů Kč. Vzhledem k tomu, že v roce 2002 v majetkovém přiznání uvedl úspory ve výši 200 tisíc Kč, není jasné, jakým způsobem tyto prostředky získal; podle odhadů si mohl vydělat jako poslanec, ministr zemědělství a hejtman okolo sedmi miliónů korun, jeho manželka pak asi devět miliónů Kč. Na otázky po původu chybějících peněz však Palas odmítl odpovědět. Dostačující vysvětlení údajně podal stranickým kolegům z ČSSD včetně předsedy Bohuslava Sobotky, to však není dostupné veřejnosti.