Reálné zemědělstvía vše kolem něj

Heineken

Publikováno 21.04.2015 v 20:12 v kategorii Všemožné články, přečteno: 64x

Heineken

Původní pivovar v Amsterdamu, dnes muzeum

Heineken – je pivovarnická společnost z Nizozemí, trojka na světovém pivovarnickém trhu, expandující do dalších zemíEvropy.


Historie

V roce 1863 koupil Gerardus Adrian Heineken pivovar z 16. století v centru města Amsterdam. Nyní je budova navštěvovaným museem Heinekenu, nový pivovar vznikl jinde. Hlavní ústředí firmy zůstalo v Amsterdamu.

Expanze do zahraničí

Pivovar převzal část trhu na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, Rakousku, Maďarsku, Srbsku, Černé Hoře. Jeho obrat dosáhl 14,32 miliardy eur. Piva patřící pod Heinekem jsou prodávána ve 120 zemích světa.

Heineken v Česku

V roce 2003 ovládl rakouskou společnost BBAK, které patřil mj. pivovar Starobrno, pak následovala koupě pivovaru Královské Krušovice od společnosti Radeberger Gruppe. V roce 2008 po souhlasu Antimonopolního úřadu koupil koncern Heineken síť pivovarů společnosti Drinks Union, což znamená značky Zlatopramen,Březňák, Louny, Dačický, Lorec, Jarošov a Pivrnec. Jedná se o pivovary Krásné Březno, Velké Březno, Louny a Kutná Hora. Společnost Heineken měla zájem pouze o část Drinks Unionu zabývající se pivovarnictvím. Část, která se zabývala lihovarnictvím a likéry se osamostatnila do firmy Granette a.s. Prostřednictvím těchto značek se dostal do velkoobchodních řetězců. Pivovar v Krušovicích se stal hlavním akcionářem Starobrna.

V České republice Heineken v roce 2009 zaměstnával 1155 lidí a ovládal zhruba 12 % českého trhu s pivem.[1]

V červnu 2009 oznámila společnost, že pivovary v Kutné Hoře a Znojmě uzavře.[2] V lednu 2010 oznámila firma likvidaci dalšího z pivovarů - Louny.[3] Dne 10. listopadu 2011 společnost uzavřela pivovar Krásné Březno.

Pivo Heineken

Heineken na Slovensku

Firma převzala řadu pivovarů, aby se prosadila na tamním trhu, ale postupně místní pivovary zavírá. Heineken postupně zlikvidoval výrobu piva v Martině, Nitře a Rimavské Sobotě.[3]

Obchodní strategie

Jeho strategií je ponechat na trhu tradiční značky i v ovládnutých pivovarech, méně prosperující neváhá zavřít (stalo se na Slovensku, u nás pivovar Hostan ve Znojmě).

Koncern se podílí na četných kulturních akcích, např. podporuje hudební festivaly, má svůj hudební klub, je sponzorem řady sportovních akcí, např. tenisových turnajů.

Odkazy

Reference

  1. Skočit nahoru↑ spojí pivovar Krušovice s Drinks Uninon
  2. Skočit nahoru↑ Heineken uzavře pivovary ve Znojmě a Kutné Hoře
  3. Skočit nahoru k:a b Heineken skupuje místní pivovary, aby je pak mohl zavírat, Deník Referendum 22.2.2010

Související články

Externí odkazy