Reálné zemědělstvía vše kolem něj

Closerie des Lilas

Publikováno 21.04.2015 v 20:55 v kategorii Všemožné články, přečteno: 72x

Closerie des Lilas

Closerie des Lilas

Closerie des Lilas (česky Šeříkové pole) je kavárna, restaurace a pivnice v Paříži. Nachází se v 6. obvodu ve čtvrti Montparnasse na křižovatce ulic Boulevard du Montparnasse a Avenue de l'Observatoire. Společně s podniky Le Dôme, La Rotonde, Le Select a La Coupole patřila v minulosti k významným uměleckým a literárním kavárnám ve zdejší čtvrti. Od roku2006 se zde na začátku roku schází porota, aby udělila literární cenu.

Historie

V roce 1847 založil François Bullier restauraci s názvem Closerie. Jméno bylo převzato z tehdy populární divadelní hry La Closerie des Genets. François Bullier vysadil kolem podniku šeříky. V roce 1883 byla restaurace nazvána svým současným jménem. Stala se oblíbeným místem setkávání umělců jako byli Émile Zola, Paul Cézanne, Théophile Gautier, Charles Baudelaire a bratři Jules a Edmond de Goncourt.

Na počátku 20. století sem pravidelně docházeli Paul Verlaine, Paul Fort zde hrával šachy s V. I. Leninem, mezi návštěvníky patřili spisovatelé Guillaume Apollinaire aAlfred Jarry a rovněž malíři z Bateau-Lavoir.

Často se zde scházeli Američané žijící v Paříži jako Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald, Henry Miller aj.

Z dalších osobností byli pravidelnými hosty Amedeo Modigliani, Germaine Tailleferre, Paul Fort, André Breton, Louis Aragon, Kees van Dongen, Pablo Picasso,Jean-Paul Sartre, André Gide, Paul Éluard, Oscar Wilde, Samuel Beckett, Man Ray nebo Ezra Pound.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Closerie des Lilas na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy