Reálné zemědělstvía vše kolem něj

Ale (druh piva)

Publikováno 21.04.2015 v 21:24 v kategorii Zemědělské výrobky potraviny, přečteno: 199x

Ale (druh piva)

Pivo ale

Ale je druh svrchně kvašeného piva vyráběného s použitím ječného sladu a kvasnic Saccharomyces cerevisiae. Tyto kvasnice umožňují pivu kvasit rychle, dostává sladší, plnou chuť. Některá zejména belgická Ale jsou kvašeny při vyšších teplotách (nad 25 stupňů Celsia), což způsobuje produkci vyšších esterů a často dodává pivu ovocný nádech. U většiny Ale se chmel nepoužívá pouze ve varně, ale je rovněž spařen zvlášť v zařízení zvaném "hopback". Spaření chmele zajišťuje uvolnění aromatických olejů, které se při varu odpařují, ale brání uvolnění hořkých kyselin, které by pivo činily již nepitelné. Pro tento účel se používají vysoce aromatické chmely zejména z Austrálie, Nového Zélandu a USA. U většiny se rovněž přidává chmel i po ukončení fermentace (tzv. studené či suché chmelení) kvůli zvýšení chmelové chuti a také pomáhá pivo konzervovat. Mezi svrchně kvašená patří i piva pšeničná. Ta se ovšem mezi Ale typicky neřadí. Dalším rozšířeným druhem piva je ležák, který je spodně kvašený.

Země, kde se piva Ale běžně vyrábí a konzumují, jsou především Velká Británie, Irsko, Belgie, Německo či východní provincieKanady.


Historie Ale

Před zavedením chmele do Anglie z Nizozemska v 15. století byl název "Ale" používán výhradně pro popis nechmelených kvašených nápojů. Výraz "pivo" byl postupně zaveden pro várku s přidáním chmele.

Pivo obecně potřebuje zhořčující prostředek vyrovnávající sladkost sladu, a který působí jako konzervační prostředek. U Ale byl tímto prostředkem typicky tzv. gruit, směs bylin a/nebo koření, který se přidával do mladiny místo chmele. V dnešní době je ovšem Ale prakticky vždy chmelen.

Ve středověku bylo Ale spolu s chlebem jednou ze základních potravin.

Slovo 'Ale' může pocházet ze staroanglického ealu, které zase pochází z protoindoevropského *alut-.

Ale v Česku

V Česku se před vynálezem spodně kvašeného piva vařilo hlavně pivo pšeničné. S příchodem ležáku ovšem upadlo prakticky do zapomnění (na rozdíl od např. Německa). V dnešní době ovšem znovu zažívá rozkvět, ať už v podobě svrchně kvašených piv z minipivovarů či pšeničných piv, které se začínají vařit i v zavedených velkých pivovarech. Většina Ale vařená v Česku je moderního amerického typu (aromatická, silně chmelená).

Ale ve světě

Ale je hlavně rozšířen v anglicky mluvících zemích. Ve Velké Británii donedávna prodejem převyšoval ležáky. V posledních letech se hlavně z USA šíří craft beer, ve které silně chmelená Ale mají prominentní místo.

Odrůdy Ale

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ale na anglické Wikipedii.

Externí odkazy